Connect with us

උණුසුම් පුවත්

ටික්ටොක් තාරකාව මරා දමයි.

ටික් ටොක් තාරකා පාකිස්තානී හරීම් ෂාට ඇගේ එක කුස උපන් සහෝදරයා විසින් ගෞරවනීය මරණයක් අත්කර දෙනු ලැබ ඇත. සමාජ මාධ්‍ය පවසන අන්දමට ඒ මරණය ඇයට සොහොයුරා විසින් උරුම කර දෙනු ලැබ ඇත්තේ ගෙල මිරිකීමෙනි. මැද පෙරදිග ඉස්ලාමීය භක්තිකයන්ගේ ගෞරවනීය මරණය යනු තම දහමේ ඉගැන්වෙන සංසකෘතික මතවලට පටහැනිව කටයුතු කිරීම වෙනුවෙන් පැනවෙන දඬුවමයි. හරීම් ෂාට ඊට පෙර සිය තාවකාලික නවාතැනේ දීම මහත් හිරිහැරයකට පත්වන්නට සිදුවී තිබේ.

පහර කෑමකට පවා ලක්වී ඇතැයි ඇය විසින්ම පවසනු ලබන්නේ කාන්තා ව්‍යසනය සම්බන්ධ වැඩසටහනක රූගත කිරීම් සඳහා ස්ලාමාබාද් නගරයට පසුගිය දාසය (16) වැනිදා පැමිණ සිටි අවස්ථාවේදී බව සිද්දි මාලාව පිළිබඳව සමාජ ජාලා වෙබ් අඩවිවල පළ වූ තොරතුරුවලින් මෙන්ම සයිබර් අවකාශ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඇය විසින්ම කරන ලද පැමිණිල්ලක සඳහන් අන්දමටය.

ඇයගේ වචනවලින්ම පවසන්නේ නම් විස්තරය මෙසේය.

මම ඔම්නි උදා්‍යාන නිවාස සංකීර්ණයේ පදිංචිකාරියක්. මම කරච්චියේ සිට පසු ගිය මාර්තු දාසය( 16) වැනිදා රූගත කිරීමක් සඳහා ඉස්ලාමාබාද් නගරයට පැමිණ මහල් නිවාස සංකීර්ණයක කාමරයක ලැගුම් ගෙන සිටියා. එසේ සිටියදී අයේෂා නාශ් සහ ඇගේ පෙම්වතා වන බහදුර් ෂර් අකා අබ්දුල්ලා යන දෙදෙනා මාර්තු දහඅට වැනි (18) මා සිටි කුටියට බලහත්කාරයෙන් කඩා වැදී මට පහර දුන්නා. මගේ ගුවන් ගමන් බලපත්‍රය සොරාගත්තා. මා බ්ලැක් මේල් කළා. (තර්ජනය කර මුදල් ඉල්ලුවා)

සිද්ධියට සම්බන්ධ එහෙන් පලා ගොස් සිටින සැකකරුවන් දෙදෙනා අත්අඩංගුවට ගැනීමට සොයන බවද පොලීසිය කියයි. සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රවෘත්ති නාලිකා කීපයක ඇය සමග සාකච්ඡා දෙක තුනක් පවත්වා තිබේ. එපමණකි. මේ පහරදීම පිළිබඳව හෝ හරීම් ෂා ගැන හෝ මේ වනතුරුත් එතරම් කතාබහක් සමාජ මාධ්‍ය මගින් හෝ අසන්නට දැක ගන්නටද නැත. මහජනයා එසේ නිහඬව සිටීමට හේතුවක්ද තිබේ. ඒ මහජනයා හෝ සමාජ ක්‍රියාකාරීන් හෝ කාන්තා අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව කටයුතු කරන්නන් හෝ සමාජ මාධ්‍ය තාරකාවන් ගැන එතරම් තැකීමක් නොකරන බව කියන හෙයිනි. මේ සම්බන්ධව වැඩි දෙනාගේ මතය සිද්ධිය ප්‍රලාපයක් බවය. එතරම් ගණන් ගත යුතු මට්ටමේ නොවන හරීම් ෂා වැනි ශිල්පිනියන් මහජන අවදානය යොමා ගැනීම උදෙසා ඔය අන්දමේ වැඩ කරන බව වැඩි දෙනාගේ මතය වී තිබේ.

ඔය පළමු සිද්ධිය නොවේ. ඔයිට ඉස්සරත් ඔය වගේ සිද්ධි අනන්තවත් වෙලා තියෙනවා. ක්වැන්ඩීල් බාලොක් සම්බන්ධ සිද්ධියත් ඔය වාගෙ එකක්. මිනිස්සුවත් මාධ්‍යවත් ඔය වාගෙ දේවල් තුට්ටුවකටවත් ගණන් ගන්නෙ නෑ. ඒ තරම් ගන්න දෙයකුත් නැති ඇය පිළිබඳත් ඔය සිද්ධිය ගැනවත් මිනිසුන් කොහොමටවත් ගණන් ගන්නෙ නෑ. ඇය මහජන අවදානය ඇද ගන්න දඟලන්නියක්.

ඒ එක් අයකු ඉදිරිපත් කළ අදහසකි.

මාධ්‍ය තමයි ඇය මේ තත්ත්වයට ගෙනාවෙ. ඇය ස්ත්‍රීවර්ගයාගේ සමානාත්මතා ගැන කටයුතු කරන ක්‍රියාකාරිනියක්ගේ ප්‍රිතිරූපයක් වශයෙන් ගොඩ නැගුවේ. එහෙත් කනගාටුවට කරුණක් තමයි ඇයව කිසිවකු විසින් හෝ ගණන් නො ලබන බව. සමාජ මාධ්‍ය තාරකාවන්ගේ (ශිල්පිනියන්ගේ) හැටි ස්වභාවය කවුරුත් දන්නව. හරීම් ෂා කියන්නෙ කවුරුද කියන එක.

පසුගිය සති කීපයකට පෙර සමාජ මාධ්‍ය නාලිකාවලින්ම අනාවරණය කළා. ඇයට ශාරීරික වදහිංසා කළා කියන එක කිසිම කෙනෙක් සත පහකටවත් මායිම් කරන්නෙ නෑ. එහෙම කළා කියන එකේ අමුත්තකුත් නෑ. ගෘහස්ථ කාන්තා හිංසනය කියන්නෙ සාමාන්‍ය කාන්තාවන් සියලුදෙනාම පාහේ මුහුණ දෙන ප්‍රශ්නයක්.

පාකිස්තානයේ පවත්නා දෘඪතර (අතිශයින් දැඩි) නීති පද්ධතිය අනුව මේ සෑම සිද්ධියක්ම නිවෙස තුළම වැළලී යන්නේ කාන්තාවන් නිහඬතාවයේ අඳුරු බිංගේ තුළ සදාකාලිකව බන්ධනාගාර ගත කෙරෙමිනි. මේ අවාසනාවන්ත වදක ක්‍ෂේත්‍රය ලෝකයට විදාරණයවීම උදෙසා අවට වා තලයට හෝ කිසිදු සුසුම් රැල්ලක් මුසු නොවන බව මේ මාතෘකාව පිළිබඳව විචාරකයන්ගේ සාකච්ඡාවලට පාත්‍රවූ සෑම අවස්ථාවකම අවසානයට පැමිණි තීන්දුව වේ.

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

ඩුබායි යන්න ගිය අරගලකරු ගුවන් යානයේදී අත්අඩංගුවට !

පසුගිය දා ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනී සංස්ථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී සජීවී විකාශයකට එක්වූ ‘දනිස් අලි’ යන අය අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ. ගාලු මුවදොර අරගලකරුවන් සමඟ අරගලයේ යෙදී සිටි මොහු පසුගිය 13 වනදා රූපවාහිනී සංස්රථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී එහි කාර්කයමණ්ඩලයට සහ වැඩසටහන් විකාශනයන් ට බාධා පමුණුවා ඇත.

ඔහුව මෙලෙස අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත්තේ කටුනායක ගුවන් තොටුපළෙන් ඩුබායි බලා විදේශ ගතවීමට ගුවන් යානයක් තුළ සිටියදී ය. රූපවාහිනී සංස්ථා ගොඩනැගිල්ලට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වීම යන චෝදනාව මත ඔහුව මෙලෙස අත්අඩංගුවට ගැනීම සිදු කර ඇත.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

රනිල්ට ඉන්දියාවෙන් විශේෂ ඇමතුමක්

පවතින දේශපාලන අස්ථාවරභාවය ඇති කිරීම කෙරෙහි චීන මැදිහත්වීම කෙසේහෝ නතර කර යුතු බවත් ඒ සඳහා RAW (ඉන්දීය බුද්ධි සේවය) වැඩබලන ජනාධිපතිවරයාට විශේෂ වාර්තාවක් එයේ ලබා දී ඇත. ඉන් අනතුරුව ඉන්දීය රජයේ ප්‍රභල අමාත්‍ය වරයෙක් වැඩ බලන ජනාධිපතිවරයා දුරකථනයෙන් අමතා සිය සහයෝගය ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත. එලෙස පැවසු පරිදිම තොණ්ඩමන් ගේ පක්ෂයේ සහය රනිල් වික්‍රමසිංහ වෙත පල කරන බව අද නිවේදනය කර තිබුණි. වාර්තා වන පරිදි දෙමළ ජාතික සන්දානයේ බහුතර මන්ත්‍රී සංඛ්‍යාවක් තම රහස් ඡන්දය වැඩබලන ජනාධිපතිවරයාට ලබා දීමට තීරණය කර ඇත. ඒ රියේ රාත්‍රියේ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාව රහසිගතව හමුවීමෙන් පසුවයි.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

බැසිල් රටින් යාම නාට්‍යක් ! ඒ අතරේ ගෝඨා හොරෙන්ම ඩුබායි ගිහින්.

එයේ රාත්‍රියේ ඇමරිකාව බලා පිටව යාමට අද (12) අළුයම කටුනායක බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපලට පැමිණි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට එහිදී දැඩි විරෝධයක් එල්ල වී ආපසු එම රාජපක්ෂ තිර පිටපතක් බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අණාවරණය කරයි.

සියලු දෙනාගේ අවධානය ඒ වෙත යොමු වෙද්දි. ගෝඨාභය හොර රහසේම රටින් පිට වී ඇති බව වාර්තා වේ. බැසිල් ගේ ගුවන් ටිකට් පත් සමාජ ජාලා වෙත මුදා හැර ඇත්තේ මේ වැඩපිළිවෙල ක්‍රියාත්මක කිරීමට බව වාර්තා වේ. බුද්ධි අංශ ප්‍රධානියා විසින් GREXIT මිෂන් එක බාරව කටයුතු කරමින් ඇත.

මෙලෙස ටිකට්පත් රාශියක් වෙන්කර ඇත්තේ විශාල සමාජ අවධානයක් ලබා ගැනීමට බව සැක සහිතය .

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්2 months ago

ඩුබායි යන්න ගිය අරගලකරු ගුවන් යානයේදී අත්අඩංගුවට !

පසුගිය දා ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනී සංස්ථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී සජීවී විකාශයකට එක්වූ ‘දනිස් අලි’ යන අය අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ. ගාලු...

උණුසුම් පුවත්2 months ago

රනිල්ට ඉන්දියාවෙන් විශේෂ ඇමතුමක්

පවතින දේශපාලන අස්ථාවරභාවය ඇති කිරීම කෙරෙහි චීන මැදිහත්වීම කෙසේහෝ නතර කර යුතු බවත් ඒ සඳහා RAW (ඉන්දීය බුද්ධි සේවය) වැඩබලන...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

බැසිල් රටින් යාම නාට්‍යක් ! ඒ අතරේ ගෝඨා හොරෙන්ම ඩුබායි ගිහින්.

එයේ රාත්‍රියේ ඇමරිකාව බලා පිටව යාමට අද (12) අළුයම කටුනායක බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපලට පැමිණි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට එහිදී දැඩි...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

අරලියගහ මන්දිරයත් ජනතාව යටතට!

විරෝධතාකරුවන් මේ වන විට අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ නිල නිවස වන අරලියගහ මන්දිරියට ඇතුළු වී ඇතැයි වාර්තා වේ. වාර්තාකරුවන් පවසන ආකාරයට විශාල පිරිසක්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ගෝඨාභය ඉල්ලා අස්වෙයි!

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සිය ඉල්ලා අස්වීමේ ලිපිය භාර දී ඇති බවට වාර්තා වේ.

උණුසුම් පුවත්3 months ago

කොළඹ රැය ගෙවන අන්තරේ!

අද දහවල් රොද බඳිමු – පන්නමු යන තේමාව යටතේ අන්තර් විශ්වවිද්‍යාලයීය ශිෂ්‍ය බල මණ්ඩලය විරෝධතා පා ගමනකින් කොළඹ වෙත පැමිණියා....

Off Road3 months ago

ජපානයේ දීර්ඝතම අගමැති ධුරය දැරූ උරුමක්කරු!

ජපානයේ දීර්ඝතම අගමැති ධුරය දැරූ ෂින්සෝ අබේ ඔහුගේ විශේෂ විදේශ ප්‍රතිපත්තිය “ඇබෙනොමික්ස්” ලෙස ජනප්‍රිය වූ අතර එය ආර්ථික උපාය මාර්ගයන්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ඉන්ධන පිරවුම්හලක ගින්නක් !

මහියංගනය හසලක ඉන්ධන පිරවුම්හලේ ගින්නක් ඇති වී ඇති බවට වාර්තා වේ.මේ සමබන්ධව හසලක පොලිසිය පැවසුවේ සවස ඉන්ධන පිරවුම්හල් ගොඩනැගිල්ලක ගින්නක්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හෙට දිනයේ ඉවත් වෙයි!

සර්ව පාක්ෂික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීම සඳහා වූ සාකච්ඡාවලින් අනතුරුව මාධ්‍ය වෙත අදහස් පළ කරමින් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වාසුදේව නානායක්කාර මහතා සඳහන් කරන්නේ...

Off Road3 months ago

අරගලයට එජාප සහය!

එක්සත් ජාතික පක්ෂ නියෝජ්‍ය නායක රුවන් විජේවර්ධන මහතා විසින් ලිපියක් නිකුත් කරමින් දන්වා සිටින්නේ සාමකාමී අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමට සහ නිදහස්...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News