Connect with us

උණුසුම් පුවත්

කොළඹ ජනගහනයෙන් 50%කට කොරෝනා..

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ වසංගත රෝග අංශයේ වෙබ් අඩවිය අනුව මාර්තු 11 වැනිදා පළමු කොවිඩ් රෝගියා ලංකාවෙන් සොයා ගැනීමෙන් පසු පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා දක්වා හඳුනා ගනු ලැබූ ආසාදිතයන් ගණන 25,410ක්. ඒත් කොළඹ නගරයේ කරන ලද අහඹු පීසීආර් පරීක්ෂණ අනුව පේන්නේ හාත්පසින්ම වෙනස් තත්ත්වයක්. කොළඹ ජනගහණය ලක්ෂ හයකටත් වැඩියි. වත්මන් ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිලධාරී වෛද්‍ය රුවන් විජේමුණි කියන්නේ කොළඹ නගරයේ පමණක් කොවිඩ් ආසාදිතයන් 30,000ක් පමණ සිටිය හැකි බවයි. මම එය පිළිගන්නේ නෑ. මේවා නිසි ලෙස විදිමත්ව කරන ලද පරීක්ෂණ වලින් තොරව ඉලක්ක ගත ලෙස කරන පරීක්ෂණ මගින් තහවුරු කරගත් දත්තයන් මත පදනම් වී කරන ලද ප්‍රකාශ. වසංගත රෝග ගැන මට ඇති දීර්ඝ කාලීන අත්දැකීම් මත මට පැහැදිලිවම කියන්න පුලුවන් සෞඛ්‍ය රීතීන් යටතේ පරීක්ෂණ පැවැත්වුවහොත් කොළඹ නගරයේ ජනගහනයෙන් භාගයකට වඩා ආසාධිතයින් බව තහවුරු වීමට ඉඩකඩ තියෙනවා. මේක බරපතල තත්ත්වයක්.

පසුගිය ජුනි මාසයේ චීනයේ වූහාන් නගරයේ කළා වගේ සියලු දෙනාම පරීක්ෂණවලට භාජනය කරන්න සිදුවෙයි. දැනටමත් කොළඹ බොහෝ තැන්වල තත්ත්වය පාලනය කරගන්න බැරි තත්ත්වයක් උදාවෙලා. එම නිසා ඇන්ටිජන් පරික්ෂාව අවදානම් ප්‍රදේශවල සිදුකළ යුතුයි.

කොළඹ සාමාන්‍ය ජනගහණ ඝනත්වය කිලෝමීටරයකට පුරවැසියන් 325කටත් වැඩියි. සියයට හැටකට වඩා ඉන්නේ අඩු ආදායම්ලාභීන්. දෛනික වැටුප් සහ සුළු පරිමාණයේ ස්වයං රැකියාවලින් ජීවත්වන පිරිස වැඩි බැවින් ලොක්ඩවුන් කළ විට ඔවුන්ගේ සියලු ආදායම් මාර්ග ඇහිරෙනවා. එසේම ඔවුන්ගේ ආහාර හා වෙනත් අවශ්‍යතා ඉටුකළ යුතුයි.

කොළඹ නගරයේ ඇති වතුවල සහ මහල් නිවාසවල මේ කොරෝනා උවදුර පැතිරෙන්නට ප්‍රධාන හේතුව

මේ වතුවල නිවාස ඉතා කුඩා ඒවා. එක ගේක පවුල් කීපයක් ජීවත් වෙනවා. සමහර වෙලාවට නිදාගන්නෙත් ෂිෆ්ට් එකට. ඔවුන්ට භාවිතයට ඇත්තේ පොදු වැසිකිළි, පොදු කරාම වගේම නාන කාමර. ඒ නිසා කොරෝනා වැනි ස්පර්ශයෙන්, කහින විට ඒත් නැත්නම් කිවිසුමෙන් පැතිරෙන රෝගයක් මේ ජනතාව අතර පැතිරෙන ප්‍රවණතාව වැඩියි.

ඔය වතුවල ෆ්ලැට්වල ලොක්ඩවුන් කළාම පාසල් ළමයි ඉඳන් ගෙදර නතර වෙනවා. ලොක්ඩවුන් එකේදි හුදකලා හින්දා කෙරෙන්න ඕන පුද්ගලයාගෙන් පුද්ගලයා ඈත් කොට තැබීම. ඒත් වෙන්නේ අසල්වැසියන් සමග සබඳතා වැඩිවීම නිසා රෝගය තවත් පැතිර යාම. ඒකයි මං කියන්නේ නිසි වැඩපිළිවෙළක් නැතුව මේ කොළඹ ලොක්ඩවුන් කරගෙන ඉන්න එකේ තේරුමක් නැහැ කියලා.

ඒ ගැන කමිටුවක් පත් කළත් තවම වාර්තාව ඉදිරිපත් වෙලා නැහැ. දැන් රෝහල්වලට යන්න මිනිස්සු බියක් දක්වනවා. රෝගය වැලඳී ඇත්නම් තමන්ව දුරබැහැර කඳවුරකට නිරෝධායනයට යවයි කියලා. අන්තිමට වෙන්නේ වෙනත් රෝගයකට ප්‍රතිකාර ගන්න ගිහිල්ලා කොරෝනා වයිරසය වැලඳී මරණයට පත්වීම. මහජනතාව කොළඹ නගර සභාවේ සෞඛ්‍ය අංශ සමග සම්බන්ධතාවයක් දැන් නැහැ. ඒ සම්බන්ධතාවය ගොඩනගපු සෞඛ්‍ය උපදේශකවරු දැන් නැහැ.

වසංගත රෝගවලට කොළඹ නගර සභාවේ මීට පෙර පැවති සූදානම..

1978 රණසිංහ ප්‍රේමදාස අගමැතිතුමා කොළඹ නගර සභාවට සෞඛ්‍ය උපදේශකයන් 150ක් බඳවා ගත්තා. ඔවුන්ගේ ඩියුටිය වුණේ ඔය වතුවල වගේම ෆ්ලැට්වල ජනතාවගේ සෞඛ්‍ය තත්ත්වය සොයා බැලීම.
සෞඛ්‍ය උපදේශක ඒ කාලේ පවුලේ කෙනෙක් වගේ. මේ නිලධාරීන් සෞඛ්‍ය නීතිරීති හඳුන්වලා දීලා, ආහාර රටා පවා නිරීක්ෂණය කළා. බෝවෙන රෝග, බෝ නොවන රෝග ගැන ජනතාව දැනුවත් කළා. ඒත් දැන් ලොක්ඩවුන් කරපු කොළඹ මහල් නිවාස වගේම වතුවල ගෙදර දොරකඩට ගිහිල්ලා තොරතුරු විමසන්න මොන සෞඛ්‍ය නිලධාරියෙක්වත් නැහැ. මේ කොරෝනා උවදුර මැඬපවත්වන්න කොළඹ නගර සභාවට තියෙන පහසුකම් ඕන තරම් ඇති. නගර සභාව සතු 110 අංකයේ ගිලන් රථ සේවය ආරම්භ කරන්න අංකය ගෙනාවෙත් මම.

කොරෝනා වසංගත රෝග තත්ත්වය මැඬලීමට කොළඹ නගර සභාවේ අදාළ බලධාරියා
කොළඹ නගර සභාවේ ජන සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය ප්‍රධාන වෛද්‍ය නිලධාරී වසංගත රෝග හා සංඛ්‍යාලේඛන තනතුර අවුරුදු තුනකින් පුරවලා නැහැ. මට ආරංචියි දැන් එය හිටපු කියුබිකල් එකත් ගලවලා අයින් කරලා කියලා. කොළඹ නගර සභාව ලංකාවට කොවිඩ් ඇවිල්ලා මාස 10කට පස්සේ සෞඛ්‍ය උපදේශක තනතුරටම ඉල්ලලා ගිය සුමානේ දැන්වීමක් දාලා තිබුණා.

කොළඹ කොවිඩ් උවදුර මැඬලීමට ගතයුතු පියවර

මූලිකව නගර සභාවේ බලධාරීන් එක්වී සාකච්ඡා කොට නගර සභා දිස්ත්‍රික් තුළ කලාප වෙන්කර ගත යුතුයි. එම දිස්ත්‍රික්ක තුළ කොරෝනා වයිරස ව්‍යාප්තිය සැලකිල්ලට ගෙන, කොරෝනා ව්‍යාප්තිය මැඬලීමට නිසි පියවර ගත යුතු අතර මේ සඳහා රෝගීන් සිටින ස්ථාන පරිගණකගත කරන ලද සිතියම් අනිවාර්ය වෙයි.මේ සිතියම් ආශ්‍රිතව අවදානම් තත්ත්වයේ සිටින පුද්ගලයන්ගේ දත්ත ලබාගත යුතුයි. නගර සභාව රසායන ද්‍රව්‍යවලට අවුරුද්දකට මිලියන 50කට වැඩිය වියදම් කරනවා. මේ ලොක්ඩවුන් කොට ඇති මහල් නිවාස සහ වතු විෂබීජහරණය අනිවාර්යයෙන් කළ යුතුයි.

කොළඹ ලොක්ඩවුන් ප්‍රශ්නයට අවසන් විසඳුම

දැන් කරන්න ඕන පීසීආර් පරීක්ෂණයට වඩා ඇන්ටිජන් ටෙස්ට් එක. ප්‍රතිදේහ බැලීම. මේ ලොක්ඩවුන් කරපු තැන්වල රාජකාරියේ යෙදෙන අයට ආරක්ෂක උපකරණ, මුළු මූණම වැහෙන ආරක්ෂිත ෆේස් මාස්ක්, දිග කබායවල්, ග්ලවුස් හිඟයකින් තොරව ලබාදිය යුතුයි.
පීසීආර් එකක් කරන ගාස්තුවෙන් ඇන්ටිජන් හයක් කරන්න පුළුවන්. රෝගය ව්‍යාප්ත වෙනවද කියලා බලන්න පුළුවන් ඒ පරීක්ෂණයෙන් පමණයි. වැදගත්ම දේ ජනතාව දැනුවත් කිරීම, සංවිධානය කිරීම, ඔවුන්ගේ නිවාසවලට සේවය සැපයීම, සෞඛ්‍ය අධ්‍යාපන කටයුතු ඉටු කිරීම හා කලට වේලාවට අත්‍යාවශ්‍ය අයගේ ලෙඩ රෝග පිළිබඳව කටයුතු සිදු කිරීම යනාදියයි.

වජිර ලියනගේ
– aruna

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

ඩුබායි යන්න ගිය අරගලකරු ගුවන් යානයේදී අත්අඩංගුවට !

පසුගිය දා ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනී සංස්ථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී සජීවී විකාශයකට එක්වූ ‘දනිස් අලි’ යන අය අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ. ගාලු මුවදොර අරගලකරුවන් සමඟ අරගලයේ යෙදී සිටි මොහු පසුගිය 13 වනදා රූපවාහිනී සංස්රථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී එහි කාර්කයමණ්ඩලයට සහ වැඩසටහන් විකාශනයන් ට බාධා පමුණුවා ඇත.

ඔහුව මෙලෙස අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත්තේ කටුනායක ගුවන් තොටුපළෙන් ඩුබායි බලා විදේශ ගතවීමට ගුවන් යානයක් තුළ සිටියදී ය. රූපවාහිනී සංස්ථා ගොඩනැගිල්ලට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වීම යන චෝදනාව මත ඔහුව මෙලෙස අත්අඩංගුවට ගැනීම සිදු කර ඇත.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

රනිල්ට ඉන්දියාවෙන් විශේෂ ඇමතුමක්

පවතින දේශපාලන අස්ථාවරභාවය ඇති කිරීම කෙරෙහි චීන මැදිහත්වීම කෙසේහෝ නතර කර යුතු බවත් ඒ සඳහා RAW (ඉන්දීය බුද්ධි සේවය) වැඩබලන ජනාධිපතිවරයාට විශේෂ වාර්තාවක් එයේ ලබා දී ඇත. ඉන් අනතුරුව ඉන්දීය රජයේ ප්‍රභල අමාත්‍ය වරයෙක් වැඩ බලන ජනාධිපතිවරයා දුරකථනයෙන් අමතා සිය සහයෝගය ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත. එලෙස පැවසු පරිදිම තොණ්ඩමන් ගේ පක්ෂයේ සහය රනිල් වික්‍රමසිංහ වෙත පල කරන බව අද නිවේදනය කර තිබුණි. වාර්තා වන පරිදි දෙමළ ජාතික සන්දානයේ බහුතර මන්ත්‍රී සංඛ්‍යාවක් තම රහස් ඡන්දය වැඩබලන ජනාධිපතිවරයාට ලබා දීමට තීරණය කර ඇත. ඒ රියේ රාත්‍රියේ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාව රහසිගතව හමුවීමෙන් පසුවයි.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

බැසිල් රටින් යාම නාට්‍යක් ! ඒ අතරේ ගෝඨා හොරෙන්ම ඩුබායි ගිහින්.

එයේ රාත්‍රියේ ඇමරිකාව බලා පිටව යාමට අද (12) අළුයම කටුනායක බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපලට පැමිණි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට එහිදී දැඩි විරෝධයක් එල්ල වී ආපසු එම රාජපක්ෂ තිර පිටපතක් බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අණාවරණය කරයි.

සියලු දෙනාගේ අවධානය ඒ වෙත යොමු වෙද්දි. ගෝඨාභය හොර රහසේම රටින් පිට වී ඇති බව වාර්තා වේ. බැසිල් ගේ ගුවන් ටිකට් පත් සමාජ ජාලා වෙත මුදා හැර ඇත්තේ මේ වැඩපිළිවෙල ක්‍රියාත්මක කිරීමට බව වාර්තා වේ. බුද්ධි අංශ ප්‍රධානියා විසින් GREXIT මිෂන් එක බාරව කටයුතු කරමින් ඇත.

මෙලෙස ටිකට්පත් රාශියක් වෙන්කර ඇත්තේ විශාල සමාජ අවධානයක් ලබා ගැනීමට බව සැක සහිතය .

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්2 months ago

ඩුබායි යන්න ගිය අරගලකරු ගුවන් යානයේදී අත්අඩංගුවට !

පසුගිය දා ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනී සංස්ථාවට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළු වී සජීවී විකාශයකට එක්වූ ‘දනිස් අලි’ යන අය අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ. ගාලු...

උණුසුම් පුවත්2 months ago

රනිල්ට ඉන්දියාවෙන් විශේෂ ඇමතුමක්

පවතින දේශපාලන අස්ථාවරභාවය ඇති කිරීම කෙරෙහි චීන මැදිහත්වීම කෙසේහෝ නතර කර යුතු බවත් ඒ සඳහා RAW (ඉන්දීය බුද්ධි සේවය) වැඩබලන...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

බැසිල් රටින් යාම නාට්‍යක් ! ඒ අතරේ ගෝඨා හොරෙන්ම ඩුබායි ගිහින්.

එයේ රාත්‍රියේ ඇමරිකාව බලා පිටව යාමට අද (12) අළුයම කටුනායක බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපලට පැමිණි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට එහිදී දැඩි...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

අරලියගහ මන්දිරයත් ජනතාව යටතට!

විරෝධතාකරුවන් මේ වන විට අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ නිල නිවස වන අරලියගහ මන්දිරියට ඇතුළු වී ඇතැයි වාර්තා වේ. වාර්තාකරුවන් පවසන ආකාරයට විශාල පිරිසක්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ගෝඨාභය ඉල්ලා අස්වෙයි!

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සිය ඉල්ලා අස්වීමේ ලිපිය භාර දී ඇති බවට වාර්තා වේ.

උණුසුම් පුවත්3 months ago

කොළඹ රැය ගෙවන අන්තරේ!

අද දහවල් රොද බඳිමු – පන්නමු යන තේමාව යටතේ අන්තර් විශ්වවිද්‍යාලයීය ශිෂ්‍ය බල මණ්ඩලය විරෝධතා පා ගමනකින් කොළඹ වෙත පැමිණියා....

Off Road3 months ago

ජපානයේ දීර්ඝතම අගමැති ධුරය දැරූ උරුමක්කරු!

ජපානයේ දීර්ඝතම අගමැති ධුරය දැරූ ෂින්සෝ අබේ ඔහුගේ විශේෂ විදේශ ප්‍රතිපත්තිය “ඇබෙනොමික්ස්” ලෙස ජනප්‍රිය වූ අතර එය ආර්ථික උපාය මාර්ගයන්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ඉන්ධන පිරවුම්හලක ගින්නක් !

මහියංගනය හසලක ඉන්ධන පිරවුම්හලේ ගින්නක් ඇති වී ඇති බවට වාර්තා වේ.මේ සමබන්ධව හසලක පොලිසිය පැවසුවේ සවස ඉන්ධන පිරවුම්හල් ගොඩනැගිල්ලක ගින්නක්...

උණුසුම් පුවත්3 months ago

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හෙට දිනයේ ඉවත් වෙයි!

සර්ව පාක්ෂික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීම සඳහා වූ සාකච්ඡාවලින් අනතුරුව මාධ්‍ය වෙත අදහස් පළ කරමින් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වාසුදේව නානායක්කාර මහතා සඳහන් කරන්නේ...

Off Road3 months ago

අරගලයට එජාප සහය!

එක්සත් ජාතික පක්ෂ නියෝජ්‍ය නායක රුවන් විජේවර්ධන මහතා විසින් ලිපියක් නිකුත් කරමින් දන්වා සිටින්නේ සාමකාමී අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමට සහ නිදහස්...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News